W niedzielę na Jasnej Górze zgromadzili się słuchacze Radia Maryja na dorocznej pielgrzymce, która w tym roku odbyła się po raz dziewiętnasty. Na placu przed bazyliką zgromadziło się około 100 tys. ludzi. Jest to największa pielgrzymka jaka udaje się do stóp Królowej Polski.

Mszy świętej przewodniczył Metropolita lwowski Ks. abp Mieczysław Mokrzycki, który wygłosił także homilię.

 

 

Lwowski hierarcha powiedział, że upodmiotowienie ludzi żyjących na marginesie stanowi wielkie demokratyczne osiągnięcie Radia Maryja. Dodał, że jest to działanie polityczne, bowiem „wszystko co robimy albo nie robimy ma również wymiar polityczny”.

 

„Nie brać zaś udziału w polityce to znaczy nie żyć, bo każda wypowiedź publiczna ma wymiar polityczny – mówił abp Mokrzycki. – Jeśli zaś system albo grupa ludzi chce uniemożliwić innym swobodne wypowiadanie tego, co uznają za ważne dla swojego życia i pożyteczne dla życia publicznego to taką postawę nazywamy totalitaryzmem” – powiedział hierarcha. Wśród zasług rozgłośni metropolita Lwowa wymienił upodmiotowienie grupy społeczeństwa, która funkcjonowała dotąd na marginesie życia, jak niepełnosprawni i osoby starsze.

„Ci wszyscy skupieni na modlitwie z Radiem Maryja, w Podwórkowych Kółkach Różańcowych, w zaciszu swego samotnego życia, schowani w głębi cierpienia, czasem zapomniani przez swoich bliskich, odzyskali głos – powiedział abp Mokrzycki. – Jest to bardzo ważny dla nich głos, bo często jedyny. Chcę powiedzieć, że nikomu nie wolno im tego głosu odbierać i że oni mają do niego pełne prawo bo oni również należą do społeczeństwa” – podkreślił hierarcha.

Wieloletni sekretarz polskiego papieża nawiązał też do przykładu życia Błogosławionego Jana Pawła II. Ojciec Św. uczył nas, że warunkiem wolności jest poznanie prawdy, a warunkiem poznania prawdy – trwanie w nauce Jezusa – powiedział abp Mokrzycki. Podkreślił, że zadanie to wypełnia również Radio Maryja i jego Rodzina.

„Ojciec Święty ciągle był świadom roli tej rozgłośni, której patronuje Matka Boża” – mówił metropolita Lwowa przytaczając wypowiedziane w 1997 r. słowa papieża o toruńskiej rozgłośni: „Wielki jest wkład waszego radia w dzieło ewangelizacyjne. Dzięki waszym transmisjom myśl o Bogu dociera do wielu ludzi i środowisk w Polsce a także poza jej granice oraz na inne kontynenty. Modlitwa i katecheza to dwa istotne elementy, które wyróżniają radio katolickie spośród innych rozgłośni. Cieszę się, że są one obecne właśnie w Radiu Maryja”.

Tegoroczna Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę jest dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. Podczas pielgrzymki do Sanktuarium zostanie przekazana tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

 

KAI