Polish English Italian

Akcja Katolicka

 

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Sieteszy został powołany przez Ks. Abpa Józefa Michalika 19 listopada 2005 roku, w Uroczystość Chrystusa Króla. Pierwszym asystentem został ks. proboszcz Jacek Rawski, natomiast prezesem pani Zofia Dziuk. Oddział liczył wówczas sześciu członków, którzy przygotowywali się na przyjęcie do stowarzyszenia przez rok czasu, na comiesięcznych spotkaniach formacyjnych, prowadzonych przez panią prezes Marię Kuźniar z Handzlówki. Pierwsze legitymacje otrzymali w marcu 2006 roku w Żołyni, z rąk asystenta kościelnego ks. prałata Józefa Niżnika, w trakcie dnia skupienia. Z biegiem lat wspólnota coraz bardziej się rozrastała. Obecnie siedem osób przygotowuje się do zostania członkiem POAK.

W związku ze zmianą proboszcza parafii, od września 2006 roku, asystentem parafialnego oddziału został mianowany przez Ks. Abpa Józefa Michalika, ks. Grzegorz Garbacz.

Spotkania formacyjne odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca w salce na plebanii, a poprzedzone są czynnym uczestnictwem we Mszy świętej. Rozpoczynają się modlitwą, rozważaniem Słowa Bożego, a następnie poruszane są tematy formacyjne wyznaczone do omówienia na dany rok, a także bierzące sprawy organizacyjne związane z naszą parafią. Z początkiem każdego roku opracowywany jest plan pracy parafialnego oddziału, który członkowie starają się realizować w codziennym życiu, a następnie z końcem roku sporządza się sprawozdanie i przesyła do Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

Do obowiązków prezesa należy udział w corocznym spotkaniu Rady DIAK, udział w rekolekcjach organizowanych w Strachocinie, jak również w spotkaniach kwartalnych na szczeblu archiprezbiteralnym. Członkowie naszego oddziału biorą udział w jesiennych dniach skupienia, spotkaniach opłatkowych oraz pielgrzymkach AK do Strachociny we wspomnienie św. Andrzeja Boboli, patrona Akcji Katolickiej, a także pielgrzymują na jasna Górę i do przemyskiej archikatedry w Uroczystość Chrystusa Króla, będącą świętem patronalnym. Ponadto parafialny oddział z Sieteszy włącza się co roku w organizowanie festynu, a także w prowadzenie nabożeństw, jak droga krzyżowa, nabożeństwa różańcowe, majówki, adoracje Najświętszego Sakramentu  w pierwsze czwartki, piątki i soboty miesiąca, przygotowują także nabożeństwo w obronie życia w uroczystość Zwiastowania NMP, przygotowują jeden z ołtarzy w uroczystość Bożego Ciała, organizują ogniska dla dzieci i młodzieży, zbiórki żywności i odzieży przeznaczone na świąteczne paczki dla rodzin wielodzietnych z naszej parafii. Poza tym włączają się w organizację parafialnego spotkania opłatkowego, kwestę na cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych, a także organizację parafialnych pielgrzymek.

Copyright © 2015 Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Sieteszy.