Polish English Italian

Licznik odwiedzin

102904
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
96
234
330
99842
5439
8789
102904
18-01-2021

„Dzisiaj próbuje się Boga zdetronizować, a na Jego miejsce postawić masę innych, zastępczych bóstw. Jeśli słabnie wiara, rosną zabobony" - przestrzegał abp Michalik podczas Mszy św. sprawowanej w niedzielę 29 maja, w kościele p.w. Ducha św. w Koszalinie. Było to... dziękczynienie z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w tym mieście.

„Przestajemy wierzyć w opatrzność Bożą i udajemy się do wróżki. To jest dramat...

 

...zaciemnienia wiary. Chrześcijanin powinien rozmawiać z Bogiem, a nie relatywizować pojęcia dobra i zła, usprawiedliwiając grzech" - mówił abp Józef Michalik w Koszalinie. Metropolita Przemyski zwrócił uwagę na to, że niektóre agendy ONZ próbują zastąpić Dekalog tzw. Kartą Ziemi i tworzyć nowy kodeks etyczny i religijny, oparty o pierwiastki religijne, pogańskie i ekologiczne. Zachęcał, by stawiać Boga na pierwszym miejscu, a wówczas wszystko będzie się układało we właściwą hierarchię wartości.

Podkreślał, że „w sumienie każdego człowieka wpisany jest Dekalog. Człowiek nie musi być wierzący, żeby odróżnić dobro od zła". Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że Dekalog, który porządkuje wszystkie prawa nie jest wygodnym kodeksem we współczesnym świecie. „Jeżeli do dziesięciu Bożych przykazań prawo nie ma odniesienia, albo je przekreśla, to nie wolno go w sumieniu wypełniać. Prawo uchwalone przez kogokolwiek nie ma wartości, jeśli zaprzecza tym przykazaniom"- zaznaczał.

W homilii Arcybiskup przypominał też, że Jan Paweł II "sklejał nieustannie popękane sumienia, a jednocześnie stale nas zachęcał, byśmy się nie poddawali i odważnie od siebie i innych wymagali, by być godnymi świadkami Chrystusa".

Abp Józef Michalik był obecny w Koszalinie podczas wizyty Jana Pawła II 20 lat temu. W uroczystościach upamiętniających to wydarzenie wziął udział na zaproszenie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajaczka. Mszę św. koncelebrowali również w tym dniu m.in. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt.

Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził diecezję koszalińsko-kołobrzeską podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r. Przewodniczył Eucharystii na placu przed kościołem Ducha Świętego w Koszalinie 1 czerwca 1991 r. Wcześniej pobłogosławił Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie i kaplicę pw. Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej. Mówił wówczas o Dekalogu.

 

źródło: KAI/www.przewodniczacy.episkopat.pl

Copyright © 2015 Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Sieteszy.