Polish English Italian

Wieczorne czuwanie w katedrze katolickiej w Białymstoku oraz milcząca procesja przez miasto do prawosławnego Soboru św. Mikołaja były zwieńczeniem pierwszego dnia peregrynacji w Polsce kopii Ikony częstochowskiej. Pielgrzymuje ona w ramach ekumenicznej inicjatywy w obronie życia „Od Oceanu do Oceanu”.

 

 

 

Do białostockiej archikatedry Wniebowzięcia NMP Ikona przybyła po godz. 19.00. Oczekiwało jej kilkanaście tysięcy wiernych. W imieniu przebywającego na Jasnej Górze metropolity białostockiego abp. Edwarda Ozorowskiego powitał ją ks. dr Józef Kozłowski, archidiecezjalny duszpasterz rodzin.

 

Godzinne czuwanie wypełniła modlitwa różańcowa w obronie życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, prowadzona przez przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich.

 

Na zakończenie dr Tadeusz Wasilewski, ginekolog-położnik i promotor naprotechnologii w Polsce odczytał Akt Powierzenia Matce Bożej Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości.

 

Następnie w milczącej procesji wierni przenieśli Obraz przez centrum miasta do prawosławnego Soboru św. Mikołaja. Uczestników marszu wyróżniały przypięte błękitne kokardki - symbol ochrony życia. W prawosławnej świątyni po oddaniu czci Ikonie przez ucałowanie odśpiewany został Akatyst ku czci Bogurodzicy.

 

Natomiast dziś w prawosławnej katedrze św. Mikołaja zostanie odprawiona święta Liturgia, po czym o godz. 12.00 Ikona Matki Bożej Częstochowskiej wyruszy w dalszą pielgrzymkę po Polsce.

 

Inicjatorami peregrynacji są świeccy z ruchów pro-life z całego świata. Kolejnymi etapami jej wędrówki będą m.in. Gietrzwałd, Gdańsk, Szczecin, Toruń, Warszawa, Częstochowa, Kraków. W niedzielę 28 sierpnia Ikona przekazana zostanie wiernym z Czech.

 

 

KAI

Copyright © 2015 Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Sieteszy.