Telegram Ojca Świętego przesłał na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika substytut Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej abp. Angelo Becciu. Benedykt XVI z uznaniem przyjmuje zaangażowanie Kościoła w Euro 2012. Ma również nadzieję, że Mistrzostwa Europy będą „przeżywane jako wyraz najszlachetniejszych dążeń i działań ludzkich, w duchu pokoju i szczerej radości”.
Sekretariat Stanu
Sekcja Pierwsza – Sprawy Ogólne
N. 199 678
Watykan, 6 czerwca 2012 r.
Czcigodny Księże Arcybiskupie,
Na prośbę Jego Ekscelencji Ks. Bpa Mariana Florczyka, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców, przesyłam telegram Ojca Świętego, następującej treści:
Jego Ekscelencja
Ks. Arcybiskup Józef MICHALIK
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa
Niebawem rozpoczną się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które będą miały miejsce w Polsce i na Ukrainie. To wydarzenie sportowe angażuje nie tylko organizatorów, zawodników i kibiców, ale - na różne sposoby i w różnorakich wymiarach życia - całe społeczeństwo. Również Kościół nie pozostaje obojętny na to wydarzenie, a zwłaszcza na duchowe potrzeby tych, którzy biorą w nim udział. Z uznaniem przyjmuję napływające informacje o zaprogramowanych na tę okoliczność spotkaniach katechetycznych, modlitewnych i liturgicznych.
Jak mówił mój umiłowany Poprzednik, Błogosławiony Jan Paweł II, „potencjał ukryty w sporcie sprawia, że jest on szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego. Poczucie braterstwa, wielkoduszność, uczciwość i szacunek dla ciała - stanowiące z pewnością niezbędne cnoty każdego dobrego sportowca - przyczyniają się do budowy społeczeństwa, gdzie miejsce antagonizmów zajmuje sportowa rywalizacja, gdzie wyżej ceni się spotkanie niż konflikt, uczciwe współzawodnictwo niż zawziętą konfrontację. Tak pojmowany sport nie jest celem, ale środkiem: może się stać czynnikiem współtworzącym cywilizację i służącym prawdziwej rozrywce, pobudzającym ludzi, by ujawniali swe najlepsze strony, a unikali wszystkiego, co może zagrażać lub wyrządzać poważne szkody im samym lub innym” (28.10.2000).
Sport grupowy, jakim jest piłka nożna, jest ponadto - jeśli tak można powiedzieć - szkołą, która uczy szacunku dla drugiego, również sportowego przeciwnika, i osobistej ofiarności na rzecz dobra grupy, a także pozwala dostrzegać talenty każdego zawodnika w drużynie. Jednym słowem pomaga wznosić się ponad logikę indywidualizmu i egoizmu, która często charakteryzuje ludzkie odniesienia, ku logice braterstwa i miłości, która pozwala - na każdym poziomie - budować wspólnie społeczność promującą dobro wspólne wszystkich, którzy do niej należą.
Dzieląc się tymi myślami, zachęcam wszystkich, od których to zależy, aby dołożyli starań, by te ważne zawody sportowe były przeżywane jako wyraz najszlachetniejszych dążeń i działań ludzkich, w duchu pokoju i szczerej radości. Bogu w modlitwie polecam duszpasterzy, wolontariuszy, zawodników i kibiców oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i przebieg Mistrzostw. Wszystkim z serca błogosławię.
Watykan, 6 czerwca 2012
Benedykt XVI, Papież
Korzystając z okazji przesyłam Księdzu Arcybiskupowi wyrazy najgłębszego szacunku.
Oddany w Panu
Arcybiskup Angelo Becciu
Substytut
Jego Ekscelencja
Ks. Arcybiskup Józef MICHALIK
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Plac Katedralny 4A
37-700 Przemyśl
Polonia