W sobotę, 11 sierpnia o godz. 11.00 w katedrze zamojskiej odbędzie się ingres nowego biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariana Rojka. Uroczystość transmitować będzie TV TRWAM. Zastąpi on abp. Wacława Depo, który 29 grudnia 2011 r. został ogłoszony metropolitą częstochowskim. Na uroczystość przybędzie wielu dostojnych gości, a wśród nich abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Wcześniej odbędzie się kanoniczne objęcie diecezji przez biskupa nominata. Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, dokona się to poprzez okazanie Kolegium Konsultorów pisma apostolskiego mianującego bp. Mariana Rojka biskupem zamojsko-lubaczowskim.
Ingres jest pierwszym oficjalnym wejściem biskupa do jego kościoła, czyli kościoła katedralnego. Rozpocznie się on od procesji do katedry. Przy drzwiach świątyni nowy biskup zostanie powitany przez proboszcza parafii katedralnej. Następnie uda się na krótką modlitwę do kaplicy Najświętszego Sakramentu.
Przed rozpoczęciem liturgii nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczyta pismo nominacyjne papieża Benedykta XVI. Wręczy także biskupowi pastorał - symbol władzy pasterskiej. Kolejnym widocznym znakiem objęcia urzędu pasterskiego będzie zajęcie miejsca na katedrze biskupiej, na którą wprowadzi bp. Rojka nuncjusz apostolski.
Później nastąpi homagium – czyli znak czci, szacunku i posłuszeństwa. Złożą je biskup pomocniczy diecezji, przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego, w tym także kurii oraz seminarium duchownego, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy.
Następnie bp Rojek będzie przewodniczył Mszy św., podczas której wygłosi homilię. Po modlitwie po Komunii gratulacje i życzenia złożą m.in.: przedstawiciele Episkopatu Polski, duchowieństwa, osób konsekrowanych, wiernych świeckich oraz władz samorządowych.
Na zakończenie liturgii nowy biskup skieruje podziękowania i udzieli zgromadzonym błogosławieństwa.
Po kanonicznym objęciu diecezji oraz ingresie biskup Marian Rojek nabywa wszystkie prawa i obowiązki związane z powierzonym mu przez Ojca Świętego urzędem biskupa zamojsko-lubaczowskiego.
Natomiast w niedzielę, 12 sierpnia br., biskup Marian Rojek odbędzie swój ingres w konkatedrze w Lubaczowie, podczas Mszy św. o godz. 18.00.
Bp Marian Rojek urodził się 9 kwietnia 1955 r. w Rzeszowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej i zdaniu matury w tamtejszym I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Konarskiego w 1974 r., wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Na dwa lata musiał przerwać swoją edukację, gdyż został, podobnie jak szesnastu jego kolegów, powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej, którą odbył w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach.
Po powrocie do seminarium od razu rozpoczął drugi rok studiów, z warunkiem nadrobienia zaległego materiału. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 r. z rąk biskupa Ignacego Tokarczuka. Po rocznej pracy wikariusza w Brzozowie został skierowany do Rzymu na studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej. Odbywał je na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uzyskując w 1987 r. stopień doktora teologii rozprawą na temat wzajemnej relacji Kościoła i Eucharystii. Wskazywał, że Kościół sprawuje Eucharystię i żyje nią, a jednocześnie Eucharystia buduje Kościół i sprawia, że jest on żywy. Po powrocie do diecezji podjął obowiązki wykładowcy i wychowawcy w Seminarium Duchownym w Przemyślu oraz w Sandomierzu. W 2001 r. został rektorem przemyskiego WSD.
21 grudnia 2005 r. na mocy decyzji papieża Benedykta XV powołany został do posługi jako biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej obrządku łacińskiego. Jego stolicą tytularną zostało Tisedi, a zawołaniem biskupim słowa: Eucharistia Panis Vitae [Eucharystia Chlebem Życia].
Sakrę biskupią otrzymał 2 lutego 2006 r. Jego konsekratorem był metropolita przemyski abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaś współkonsekratorami: ordynariusz rzeszowski bp Kazimierz Górny i kolega rocznikowy bp Jan Ozga z Kamerunu.
W Konferencji Episkopatu Polski bp Marian Rojek pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie oraz przewodniczącego Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego. Jest także członkiem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Diecezja zamojsko-lubaczowska, do której został skierowany bp Marian Rojek, jest jedną z młodszych diecezji. Została erygowana bullą Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus” w dniu 25 marca 1992 r. Jej pierwszym ordynariuszem był bp Jan Śrutwa (1992-2006), a następnie kierowanie diecezją przejął bp Wacław Depo (2006-2011). Po nominacji dla bp. Depo na arcybiskupa metropolitę częstochowskiego administratorem diecezji zamojsko-lubaczowskiej został bp Mariusz Leszczyński. Będzie pełnił tę funkcję do czasu ingresu nowego biskupa zamojsko-lubaczowskiego Mariana Rojka.
kai