O nowe siły i pomysły w dziele ewangelizacji modliło się na Jasnej Górze ponad 80 tys. uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy w Duchu Świętym.
Spotkaniu towarzyszyły słowa „Nie wstydź się zatem świadectwa Pana naszego”. Katolicka Odnowa w Polsce, po włoskiej, jest najliczniejszą wspólnotą w Europie.
Tegoroczne spotkanie jest zachętą do jeszcze aktywniejszego włączenia się w dzieło Nowej Ewangelizacji. Bp Bronisław Dembowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym podkreśla, że dziś konieczne jest wyjście z orędziem Chrystusa poza mury kościołów. - Potrzebna jest bezpośrednia ewangelizacja poza świątynią. Ci, którzy mają ożywioną wiarę, żeby nie bali się wyjść na ulicę, mówić do ludzi: nie martw się, Jezus Cię kocha – powiedział bp Dembowski.
Biskup modlił się, „żeby ożywiała się w nas wiara, żeby się ożywiał nasz osobisty stosunek do Pana naszego i Zbawiciela Jezusa Chrystusa”. O 17.00 bp Bronisław Dembowski przewodniczył na szczycie uroczystej Mszy św.
Zdaniem Norberta Dawidczyka, wiceprzewodniczącego krajowego zespołu koordynatorów, misja ewangelizatora to nic innego, jak dzielenie się tym, co sami otrzymaliśmy. „Doświadczamy Bożej obecności w życiu, którą traktujemy jako największą przygodę swojego życia i o tej przygodzie chcemy mówić. O tej przygodzie chcemy sobie przypominać, że tak jest i że nie mogę tego zatrzymać dla siebie, że w pewnym sensie nie mam prawa tego zatrzymać dla siebie. Ktoś kiedyś mnie głosił Dobrą Nowinę, dzisiaj ja muszę głosić” - powiedział przedstawiciel zespołu koordynatorów.
Od rana na jasnogórskich błoniach trwała modlitwa o podjęcie dzieła ewangelizacji. Głoszone były świadectwa i konferencje. Czuwanie jest też okazją do przypomnienia o trzej osobie Trójcy Świętej, tzn. o Duchu Świętym.
Przed południem konferencję „Służcie sobie nawzajem takim darem, jaki każdy otrzymał” wygłosił ks. Andrzej Grefkowicz z Magdalenki. Po Adoracji Najświętszego Sakramentu modlitwę Anioł Pański poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Czuwanie Odnowy poprzedziło spotkanie animatorów i liderów wspólnot, których w Polsce jest ok. 800. Swą przynależność do tego ruchu charyzmatycznego deklaruje ok. 20 tys. osób.
- Odnowa charyzmatyczna nie jest zarezerwowana dla jakichś szczególnych ludzi. Ona jest właściwie podarowana Kościołowi. Ruch Odnowy w Duchu Świętym w Kościele rzymskokatolickim powstał nie z powodu jakiegoś człowieka, tylko go naprawdę zainicjował Duch Boży i on jest dla wszystkich ludzi. A jego istotą jest to, aby Duch Święty odnawiał nas wewnętrznie, żeby starego człowieka uczynił nowym – podkreślił ks. Mariusz Mik, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym.
KAI