Próbuje się wytworzyć styl życia, jakby Pana Boga nie było - mówił 10 marca bp Marian Florczyk do odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, który uczestniczyli w czwartej Diecezjalnej Diakonii w Ośrodku Rekolekcyjnym „Betania” w Dębnie (diecezja kielecka). Spotkanie poświęcone było metodom i inicjatywom nowej ewangelizacji w kontekście Roku Wiary.

 

Podczas Mszy św. w homilii bp Marian Florczyk zwrócił uwagę to że, dziś Kościół jest szczególnie atakowany. Podejmowane są próby wyeliminowania Boga z życia społecznego oraz zanegowania podstawowych wartości chrześcijańskich. - Próbuje się wytworzyć styl życia jakby Pana Boga nie było. Jakość życia jest poniżana – mówił. Zaznaczył, że powszechne staje się obrażanie uczuć religijnych i nieliczenie się z żadną świętością. – Podkreślał, że „nawet w czasach pogańskich ludzie z szacunkiem odnosili się do bóstwa, teraz nie ma żadnej świętości” - mówił, odnosząc się do pomysłu Ruchu Palikota o profanacji pomnika Jezusa w Świebodzinie.

Z niepokojem odniósł się do nowego rozporządzenia MEN o nauczaniu religii w szkole. Podkreślał, że pod pretekstem walki z kryzysem wprowadza się rozporządzenie o możliwości finansowania katechezy przez samorządy, dające państwu furtkę do wyeliminowania religii ze szkół. - Słowo "kryzys" stało się słowem kluczem, którym można tłumaczyć posunięcia wrogie Kościołowi - mówił bp Florczyk. Tłumaczył, że takie działania mają swój cel. - W społeczeństwie bez Boga każdy człowiek sam określa, co jest prawdą, co jest miłością, wartością. W następstwie - jak zaznaczył - przyjmuje się „barbarzyńskie ustawy”.

Kaznodzieja podkreślał wielką rolę świeckich w inicjatywach ewangelizacyjnych. Wezwał Ruch Światło-Życie do odważnego dawania świadectwa o Chrystusie swoim życiem i wierności wartościom katolickim. Zaznaczył, że współcześni chrześcijanie muszą w imię Jezusa Chrystusa, w oparciu o wartości chrześcijańskie, bronić jakości życia dla przyszłych pokoleń.

Kongregacja rozpoczęła się w piątek 9 marca od spotkania odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie w diecezji z moderatorem generalnym ks. Adamem Wodarczykiem, który dzielił się z uczestnikami doświadczeniem ewangelizacji w Chinach.

Podczas warsztatów ich uczestnicy podkreślali konieczność stałej formacji, ożywienia we wspólnocie poczucia odpowiedzialności za ewangelizację, potrzebę uczestnictwa w rekolekcjach ewangelizacyjnych, oraz wykorzystania współczesnych technik multimedialnych i środków masowego przekazu w głoszeniu Dobrej Nowiny.

W związku z Rokiem Wiary Ruch Światło–Życie zapowiada szereg inicjatyw ewangelizacyjnych w diecezji adresowanych do małżeństw, młodzieży i dzieci. Już w kwietniu w diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach odbędzie się sesja o uzdrawiającej mocy Jezusa Chrystusa, którą Ruch organizuje razem ze Wspólnotą Jezusa Miłosiernego. W maju odbędzie się Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji.