Wieczór wspomnień przy szabasowych świecach, wykłady, wystawy fotografii, a także wspólne czytanie Słowa Bożego to wydarzenia przypadającego 17 stycznia Dnia Judaizmu. Ogólnopolskie obchody będą miały miejsce w tym roku w Rzeszowie.

 

Biskup Mieczysław Cisło, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, zachęca do zaangażowania się w organizację we wszystkich polskich parafiach modlitwy w Dzień Judaizmu. Będzie się on odbywał w tym roku po raz piętnasty pod hasłem: „Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael…” Nawiązuje ono do opisanej w Księdze Rodzaju historii Jakuba. „Jako chrześcijanie postrzegamy w walce Jakuba z Bogiem zapowiedź tego zmagania, jakie Jezus prowadzi z wolą Ojca w obliczu Golgoty” – wyjaśnia bp Cisło. I dodaje, że „my też jesteśmy powołani do zmagania się z przeciwnościami wiary, tymi, które są zewnętrzne, oraz tymi, które są w nas”.

 

Tegoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w Rzeszowie. Tuż przed jego inauguracją Jerozolimski Instytut Yad Vashem przyzna pośmiertnie medale „Sprawiedliwi wśród narodów świata” trojgu mieszkańcom Podkarpacia. Inauguracja Dnia Judaizmu odbędzie się w Rzeszowie z udziałem ordynariusza diecezji bp. Kazimierza Górnego i Piotra Kadlčika, przewodniczącego Związku Gmin Żydowskich w Polsce. Przewidziano wykład na temat dziedzictwa kulturowego i religijnego Żydów w Rzeszowie, panel dyskusyjny, a także wizytę w synagodze i nabożeństwo Słowa Bożego w rzeszowskiej farze. Oficjalne obchody zakończy koncert Josepha Malovanego w Filharmonii Podkarpackiej.

 

Z okazji Dnia Judaizmu na terenie diecezji zaplanowano szereg wystaw, spotkań i wykładów. W całej Polsce będą miały miejsce podobne inicjatywy o charakterze lokalnym. Warto wspomnieć chociażby Dzień Judaizmu organizowany od wielu lat w Sieradzu czy Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie.

 

W tym roku program Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce połączono z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Shoah. Rabin Michael Schudrich poprowadzi modlitwę na Cmentarzu Żydowskim w Rzeszowie.

 

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

 

duchowy.pl