Spotkanie małżeństw, które miały wesele bezalkoholowe oraz wszystkich zainteresowanych taką inicjatywą - odbyło się 20 sierpnia w Miejscu Piastowym. Zakończeniem był bal, który trwał do późnych godzin nocnych. Mszy św. dla zgromadzonych przewodniczył abp Józef Michalik.
W homilii dziękował tym, którzy zorganizowali w swoim życiu wesele bezalkoholowe, bo „był to wyraz ofiary i przeciwstawienia się panującym trendom”. Zauważył, że od pewnego czasu nawet wesela, na których jest podawany alkohol, są bardziej kulturalne i jest tam mniej pijaństwa. „To wasza ofiara, wasz przykład, żeście mieli odwagę. Warto i dobrze, że przeciwstawiliście się temu niepotrzebnemu zwyczajowi” – stwierdził.
Podkreślał, jak ważna w trwałości związku jest relacja do Boga i szukania pomocy w krzyżu Jezusa, a nie poza nim. „Nie wolno zasnąć z ciężkim, urażonym sercem wobec siebie. Trzeba mieć odwagę maksymalnego pójścia za wskazaniami Chrystusa i Kościoła” – zauważył metropolita przemyski.
Wcześniej odbył się koncert Tomka Kamińskiego oraz prelekcje zaproszonych gości. Jednym z nich była dr Wanda Półtawska. Bliska przyjaciółka papieża Jana Pawła II podkreślała, że podstawowym zadaniem każdego człowieka jest dążenie do świętości, co w małżeństwie jest trudne.
„Tylko te małżeństwa mogą dojść do nieba, które żyją na co dzień Bogiem, nie tylko od święta. I nie tylko chodzą do spowiedzi, ale od spowiedzi do spowiedzi zmieniają się. Nie może być małżeństwo święte, jeśli nie są święci i żona, i mąż” – mówiła.
Dawała także rady, jak pielęgnować miłość małżeńską. „Małżeństwo ma stanowić komunię. Jak to zrobić? Przez czułość i podziw. Mężczyzna ma podziwiać swoją żonę, kobieta swojego męża. Tylko to realizować, a dzień będzie wyglądał inaczej. A oni się oskarżają, poniżają się. Miłość nie oskarża” – zaznaczyła Wanda Półtawska.
„Mężczyzna ma się troszczyć o kobietę i dziecko, odpowiadać za ich los nie tylko tu, ale za wieczność. Ile czasu poświęcamy, żeby dziecko nauczyć pacierza i bycia w kościele? Gdy dziecko biega w kościele, to jest wina ojca, bo to on prowadzi, on ma pokazać, że tu jest Pan Jezus. Dziecku trzeba od początku pokazywać Pana Boga” – powiedziała.
Zalecała studiowanie dokumentów Jana Pawła II, a przede wszystkim modlitwę. „Nie pomogą żadne konferencje i poradnictwo, jeśli ludzie nie modlą się na kolanach i nie obiecują poprawy” – powiedziała dr Półtawska.
Zakończeniem spotkania był bezalkoholowy bal weselny z wodzirejem i zespołem.
Organizatorami Podkarpackiego Wesela Bez Toastu byli: Zgromadzenie Księży Michalitów, Zgromadzenie Sióstr Michalitek, Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Przemyskiej oraz Stowarzyszenie „Miłość i Odpowiedzialność”.
Patronat honorowy objęli: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita przemyski abp Józef Michalik, generał michalitów ks. Kazimierz Radzik, marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta oraz władze powiatu krośnieńskiego i gminy Miejsce Piastowe.
KAI